Kluczem do oceny zagrożenia i prawidłowego składowania substancji niebezpiecznych jest karta charakterystyki substancji, zwana również MSDS/SDS (ang. material safety data sheet).
Gdy mamy do czynienia z substancją niebezpieczną, już na początku karty producent jest zobowiązany umieścić piktogram, dzięki któremu szybko zidentyfikujemy i przyporządkujemy ją do danej grupy zagrożeń.
Norma GHS - rozporządzenie CLP:
Materiał wybuchowy
Może spowodować lub intensyfikować pożar lub wybuch. Nie ogrzewać. Stosować odzież ochronną. W przypadku kontaktu z odzieżą i ze skórą spłukać wodą.
Materiał łatwopalny
Łatwopalne lub skrajnie łatwopalne gazy, aerozole, ciecze i pary. Nie ogrzewać i nie rozpylać nad otwartym ogniem. Używać nieiskrzących narzędzi, przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty.
Materiał utleniający
Może spowodować lub intensyfikować pożar lub wybuch. Nie ogrzewać. Stosować odzież ochronną. W przypadku kontaktu z odzieżą i ze skórą spłukać wodą.
Gaz pod ciśnieniem
Ogrzanie może spowodować wybuch, oparzenia lub obrażenia. Chronić przed światłem słonecznym. Stosować rękawice ochronne, odzież ochronną, ochronę oczu i ochronę twarzy.
Substancja żrąca
Może powodować korozję metali, poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu. Przechowywać w oryginalnym pojemniku. Stosować rękawice ochronne, odzież ochronną, ochronę oczu i ochronę twarzy.
Substancja toksyczna
Połknięcie, dostanie się przez drogi oddechowe lub kontakt ze skórą może działać szkodliwie lub spowodować śmierć. Obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Nie jeść, nie pić i nie palić podczas używania produktu. Stosować środki ochrony indywidualnej. Unikać kontaktu ze skórą i z oczami. Przechowywać pod zamknięciem ochronę twarzy.
Poważne zagrożenie zdrowia
Może działać szkodliwie na płodność lub na dziecko w łonie matki, powodować nowotwory, alergie lub objawy astmy, uszkadzać narządy. Przed użyciem zapoznać się ze środkami bezpieczeństwa. Unikać wdychania pyłów lub oparów. Przechowywać pod zamknięciem. W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego skontaktować się z ośrodkiem zatruć lub z lekarzem.
Zagrożenie zdrowia / środowiska
Może powodować reakcję alergiczną skóry lub poważne podrażnienie oczu; działa szkodliwie w przypadku połknięcia lub dostania się do dróg oddechowych; szkodliwy dla środowiska. Unikać kontaktu ze skórą i z oczami oraz uwolnienia do środowiska.
Materiał niebezpieczny dla stworzeń wodnych
Działa toksycznie na organizmy wodne. Unikać uwolnienia do środowiska. Zebrać wyciek.
Magazynowanie materiałów niebezpiecznych i substancji niebezpiecznych pożarowo regulują zapisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r., w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Przechowywanie substancji i preparatów niebezpiecznych musi odbywać się wyłącznie w pomieszczeniu do tego wyznaczonym i odpowiednio oznakowanym, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania substancji i preparatów niebezpiecznych powinno być:
• wydzielone od innych stanowisk
• oznakowanie tablicami ostrzegawczymi, zgodnymi z przepisami
• o utwardzonym niechłonącym podłożu
• o ścianach zabezpieczonych lub pomalowanych niechłonnymi farbami
• wyposażone w wentylację wywiewną, grawitacyjną i mechaniczną
• z zapewnieniem dostępu do bieżącej wody w odległości do 5 metrów
• wyposażone w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy
W jednej strefie pożarowej może znajdować się:
• do 10 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 21°C
• do 50 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 21 -55°C