Kontenery do przechowywania substancji pirotechnicznych
Kontenery magazynowe do przechowywania substancji pirotechnicznych. Substancja przechowywana: materiał wybuchowy musi zostać zaklasyfikowany do grupy. Parametry przechowywania wymagalne wg. karty charakterystyki. Najczęściej temperatura przechowywania jest na poziomie 5-25°c przez cały rok.
WARUNKI MAGAZYNOWANIA (podstawy prawne):
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 października 2010 r. W sprawie pomieszczeń magazynowych i obiektów do przechowywania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym.
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, obwieszczenie Ministra Rozwoju z dnia 22 stycznia 2016 r. W sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych.
Ustawa z dnia 21 czerwca 2002r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
Jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na rok 2018.

TEMPERATURA PRZECHOWYWANIA:
5-25°C przez cały rok

FIRMA IKAPOL OKREŚLA PONIŻSZE PODPUNKTY:
- Spodziewaną gęstość obciążenia ogniowego magazynu, co za tym idzie wymagana odległość od budynków.
- Określenie, czy przy danym obciążeniu ogniowym wymagana będzie dodatkowa wolnostojąca ściana oddzielenia pożarowego.
- Wymagania klasy odporności pożarowej.
- Określenie, czy przy opisanej powierzchni i sposobie magazynowania będzie stanowić pomieszczenie zagrożone wybuchem. Wszystkie materiały, z których wykonany jest kontener powinny być niepalne.
- Podłoga powinna być antyelektrostatyczna, odprowadzone uziemienie.
- Wewnątrz kontenera system wykrywania ognia – czujka optyczna dymu i powiadomienie SMS.
- Wentylacja powinna być mechaniczna. Regulowany wentylator EX, przed wejściem konieczność uruchomienia 30 sekundowej blokady zwalniającej drzwi w celu bezpieczeństwa przewietrzenia kontenera.
- Należy zapewnić temperaturę powietrza poniżej 30 stopni, za pomocą klimatyzacji.
- Temperatura wewnątrz powinna być zmierzona, wskazana i zarejestrowana. Datalogger – pomiar temperatury, rejestracja zapisu danych (instalacja programu online i rejestracja na wybranym komputerze) dodatkowo powiadomienie SMS.
- Budynek powinien być chroniony przed piorunami.
- Drzwi ewakuacyjne otwierane na zewnątrz i wyposażone w zamek rolkowy.
- Dostęp do kontenera powinien być kontrolowany, książka wejściowa.
- Drzwi kontenera i samo miejsce przechowywania powinny być wystarczająco duże, aby swobodnie manipulować podczas transportu.
- Wewnątrz kontenera gniazdo EX i na zewnątrz wyprowadzone gniazdo pod ewentualny agregat.
- Konieczność zastosowania systemu gaszenia.
Obwieszczenie Ministra Rozwoju z dnia 22 stycznia 2016r. &44.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 pażdziernika 2010r. &11 pkt. 3
KONTENERY MAGAZYNOWE
MAGAZYNOWANIE MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH
Nasza firma zapewnia fachowe doradztwo zarówno w określeniu potrzeb magazynowych, wielkości oraz rodzaju kontenera jak i konieczności zastosowania konkretnych urządzeń, aby środki chemiczne magazynowane były bezpiecznie zarówno dla ludzi i środowiska.
Wszystkie kontenery powstają pod indywidualne potrzeby magazynowania, zgodnie z zakresem temperatur, dopuszczalnej wilgotności i wielkości przechowywanych mediów chemicznych.
Dla tej grupy produktów przygotowaliśmy kontenery magazynowe z wyposażeniem EX zgodnie z dyrektywą 2014/34/UE ATEX. Urządzenia pracują bez ingerencji człowieka.
Wkładka chemoodporna w wannie ociekowej – automatyka steruje pracą i w zależności od konieczności załączane są urządzenia grzejące lub chłodzące.
Materiał wybuchowy musi zostać zaklasyfikowany do grupy. Parametry przechowywania wymagalne wg. karty charakterystyki. Najczęściej temperatura przechowywania jest na poziomie 5-25°C.
W rozumieniu rozporządzenia CLP oraz ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (UO2) (Dz. U. z 2018 r. poz. 992, z późn. zm.). Kontenery do magazynowania odpadów mogą być wykonane w wersji bez izolacji z wentylacją grawitacyjną.
Wśród producentów i dystrybutorów nadtlenków organicznych coraz częściej można zauważyć tendencję do posiłkowania się normami US NFPA 430 oraz US NFPA 432, które obowiązują w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Zasada działania polega na załadunku ze strony załadunkowej magazynu, produkty pod siłą własnego ciężaru i grawitacji przemieszczają się w dół.
Zdarza się, że klient, który potrzebuje zakupić magazyn dla swojej firmy nie do końca wie jakie musi spełniać on warunki, aby był bezpieczny i funkcjonalny. Zapewniamy doradztwo zarówno w kwestii doboru wielkości kontenera, rodzajów poszycia jakie jest wymagane przy przechowywaniu konkretnych substancji chemicznych jak i odpowiednim doborze urządzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Nasze rozwiązania zawsze są konsultowane z uprawnionymi przedstawicielami Straży Pożarnej – co daje nam pewność że zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi kontenera, jak minimalizują ryzyko zagrożenia dla środowiska. W związku z tym, że nie prowadzimy produkcji seryjnej jesteśmy w stanie dopasować się do każdego wymogu naszego klienta, zaczynając od wielkości magazynu, jego powierzchni, zastosowanych materiałów i zamontowanych urządzeń, kończąc na kolorze, wykończeniu estetycznym i wyposażeniu dodatkowym.

Jola Podkowa
inspektor ochrony przeciwpożarowej
tel.: +48 539 828 160
mail: jola@ikapol.net

Kinga Gromnicka
inspektor ochrony przeciwpożarowej
tel.: +48 531 113 435
mail: kinga@ikapol.net

Łukasz Rybak
serwis / montaż / gwarancja
tel.: +48 506 924 136
mail: konstrukcje@ikapol.net
Formularz kontaktowy
Skontaktuj się z nami, jeśli nie znalazłeś informacji na stronie. Zostaw swój numer telefonu wraz z adresem pocztowym, skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w wyborze oferty.